פורים באוויר 1994-2000

מתוך ParaWiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פורים באוויר 1994[עריכה]

פורים באוויר בכתבה בגיליון 13 של המאגזין "כנפיים" (1994)

ארוע פורים באוויר נערך לראשונה בשנת 1994 בגלבוע בהשתתפות 36(!) מרחפים מחופשים, כולל שני טנדמים. היו שם כל החיות המציאותיות והדמיוניות, וכמובן מכשפות על מטאטא, וגם זוג קונדומים, וברוח התקופה גם טס שם אופנובנק, והעמדה היתה מלאה בבני משפחה וחברים ועיתונאים, וגם צוות טלוויזיה היה שם, והשמחה היתה רבה.

הזוכים במקום הראשון היו דני עמיר ואיתי אלמוג שהתחפשו לתינוקות, והמריאו בתוך "עגלול". העגלול נלקח בהשאלה מקיבוץ כנרת. דני ואיתי השליכו את הלול מהאוויר עם מצנח קטן ורימון עשן. הלול הצליח לאתר את הסלע היחיד בשדה שאליו הונחת והתנפץ עליו, ודני ואיתי נאלצו לשלם 300 שקלים על העגלול המרוסק. הם זכו בסוף שבוע במלון באילת. את הפרס הם העניקו לקובי רבנו.

רונן נדיר תאר את כל הארוע בפרוט בכתבה בגיליון 13 של המאגזין "כנפיים" (1994):

מראה כמו זה לא ראו אפילו זקני הגלבוע. דינוזאור ומכשפות מעופפות פלחו את השמיים. מדובר, כמובן, בפסטיבל תחפושות באוויר, שנערך בכתף שאול ושהיה לא פחות מוצלח, כך מספרים הבריות, מהפסיבל שמתקיים מדי שנה בסנט הילר, צרפת.

בכל שנה בפורים, דייקן כמו שעון שוויצרי, מגיע הגשם ומרטיב את האדמה, ואילו אנו, צנחני הרחיפה, נאלצים להשאיר את מצנחנו בבית ולהסתפק באכילת אוזני המן. עובדה זו לא הפריע לישראל בן-דוד, חבר חדש בוועד האגודה למצנחי רחיפה, ליזום בפורים תחרות תחפושות במצנחי רחיפה.

בצרפת כבר הפכה תחרות מעין זו למסורת, החוזרת על עצמה מדי שנה, וכולנו ראינו את סרטי הווידאו המהנים על אירועים אלו. השנה, בפעם הראשונה בישראל, ארגנו חברי ועד האגודה את האירוע, אשר זכה לחסות פעילה של עמותת התיירות בעמקים. הפרסים בתחרות נקבעו על ידי הוועד להיות פרסים זוגיים, כגון סוף שבוע במלון או ארוחה זוגית במסעדה. הכוונה היתה לפצות את בן/בת הזוג, אשר נסחבים כל שבת לאתרי הצניחה וסובלים קשות...

בשבת ה- 26.3.94, אחרי שבוע גשום במיוחד, יצאה השמש, ורבים מחברי האגודה, מלווים בבני משפחותיהם, החלו לנהור לאתר כתף שאול אשר בגלבוע. עם ההתכנסות נראו התנאים מבטיחים. שק הרוח שהוצב במקום הראה שמחת חיים ורקד לצלילי הרוח הצפון-מזרחית המיוחלת.

בשעה 10 בבוקר החלה התחרות כמתוכנן. המתחרים נרשמו והחלו להכין את תחפושותיהם לצניחה. מצנחי הרחיפה הססגוניים נפרשו על משטח ההמראה, אשר למרבה המזל לא היה בוצי מדי, והטייסים הסתובבו בין המיתרים, מכינים את מצנחיהם לטיסה. אסי, אשר כרגיל לוקח פיקוד באירועים מסוג אלה, פיקח על ההמראות והזניק את המתחרים. איל יפה מעמותת התיירות בעמקים הסביר לקהל את המתרחש דרך מערכת הכריזה. טייסים ותיקים כמו דני כהן ומיקי ויסלביץ' (מחופש לליצן ומחזיק בידו האחת את בן) עמדו בעמדת ההמראה ועזרו למרחפים המחופשים לצאת לאוויר.

ראשון יצא זהר שמיר, אשר לגביו הגלבוע הוא מגרש ביתי. זהר בנה סביב מושב המצנח שלו דגם של מטוס מקרטון. ההמראה היתה קשה, ונדרשה עזרה בהנפת המצנח, הואיל ולזהר היה קשה ללרוץ עם המטוס מסביבו. לאחר ההמראה, כשהתרחק זהר מהעמדה, נראה היה כי הוא יושב בנחת במושב הטייס ומנהג את "מטוסו" בקלילות.

שני המריא ישראל בן דוד, מחופש לגורילה, אשר מיד לאחר ההמראה נופפה בזרועותיה באושר. אחריו המראתי אני, מחופש לדינוזאור, עם ראש גדול שהורכב על הקסדה, וזנב ארוך שהשתרך מאחורי. ארבעה חברים היו צריכים לעזור לי בהנפת המצנח, הואיל ולמיתרים היתה נטייה להיתפס בזנב. בעזרתם הצליחה ההנפה, ותוך שניות המראתי. האוויר היה מתון, הטרמיקות היו קלות והנחיתה לא איחרה לבוא.

אחרי יצאו יריב בן-טובים וחברתו אורלי, אשר ריחפו "על בטוח" במצנח טנדם, לבושים כמו זוג קונדומי ענק, כשברקע מאחל להם אסי רחיפה ללא פנצ'רים.

את ההצגה גנבו דני עמיר ואיתי אלמוג, אשר התחפשו לתינוקות והמריאו אף הם במצנח זוגי, כשהם ישובים בתוך לול. לאחר ניסיון כושל אחד, רכשו התינוקות ניסיון ויצאו לאוויר לקול תרועות הקהל. לפני הנחיתה, מטעמי בטיחות וגם בשביל האטרקציה, השליכו דני ואיתי את הלול שם מצנח קטן שהיה מקופל צמוד ללול. עקב המרחק מעמדת ההמראה, פספס הקהל את ההטלה הזו (וחבל), והלול פספס אותי בעשרה מטרים. הלול התרסק בנחיתה, אך לתינוקות שלום.

צח ולכינסקי המריא בבגדי כלה, ומייד לאחר ההמראה פתח שלט, אשר התנוסס מאחורי המצנח והכריז על "כלה משמיים".

חברים נוספים המריאו מחופשים למכשפות רכובות על מטאטא, לבעלי חיים, לליצנים ואפילו לסבתא מעופפת אחת...

(רשימת המשתתפים והתחפושות, בכתבה במקורית משמאל).

פורים באוויר 1995[עריכה]

החסידה והתינוק בהמראה.
איתי אלמוג בא לעולם. מזל טוב...

שנה אחרי חגיגת פורים הראשונה, והחגיגה נמשכת.

איתי אלמוג, ששנה לפני כן לקח את הפרס הראשון כשהתחפש יחד עם דני עמיר לתאומים ב"עגלול", החליט לחזור עוד קצת אחורה בזמן, לרגע הלידה: הוא התחפש לתינוק שנישא בפיה של חסידה ענקית.

איתי זכה שוב בפרס הראשון: פרס יקר הערך (בזמנו) - רדיוטייפ עם נגן דיסקים.פורים באוויר 1996[עריכה]

כתבה מגיליון 15 של עיתון כנפיים. פורים 1996

גם בשנת 1996 התקיימה התחרות המסורתית בגלבוע של רחיפה בתחפושות, בהשתתפות כ-30 מרחפים. את האטרקציות המעניינות ביותר סיפקו רונן נדיר עם "מיטה מתרוממת" שאיתה הצליח "להרגיש בעננים", רפי וזוהר שמיר עם אופניים מרחפות, שי רוטפלד שטס עם מכונית, והגמל המעופף של יהושוע וסרמן בשילוב יונת השלום של אפי אבי שאול.


פורים באוויר 2000[עריכה]

עמוד 1
עמוד 2

תחרות פורים בהר האר"י, מתוך גיליון 25 של המאגזין כנפיים.

מאת: קובי אזולאי ודורון כץ.

שלל תחפושות צבעוניות, שמילאו את השמיים, נתנו הרגשת פורים בשחקים ואווירת הפנינג אמיתית, באירוע המסורתי שהתקיים בהר האר"י ב-31 במארס (2000). היה זה יום שמש אביבי, ותנאי הרחיפה היו מעולים.

בתחרות התחפושות שפטו נשיא האגודה, אסף חפץ, היו"ר יוסי קופר וכן עלי ברקאי ואייל. במקום הראשון זכה איתי אלמוג על התחפושת "ציפור בקן", והפרס שניתן לו היה סוף שבוע בטורקיה. במקום השני זכתה אורית ברנע, שהתחפשה ל"בת הים", והיא קיבלה רתמה.

הפרס השלישי, מצלמה, הוענק לניסים דלל - מתכנן אתר הר האר"י - אשר ערך מטוס שלום מקורי, עם דגל ישראל על רגלו האחת ודגל אש"ף על רגלו השנייה. בעת שחג מעל העמדה הוא הפריח יונים לשלום.

למקום הרביעי הגיע רואה החשבון של האגודה, בנצי, אשר התחפש לאנטנה סלולרית, לאות מחאה על נזקי קרינת האנטנות - רעיון מקורי.

התחרות התקיימה בכפר בית ג'אן, כאשר ילדי הכפר נהנו מאוד מהמופע. נכבדי הכפר וראש המועצה ברכו את המרחפים, ונשיאנו ברך את המזמינים. אסף ורבין, שטס עם דגל העדה הדרוזית, גרם לתושבי המקום הדרוזים קורת רוח רבה, וסחף מחיאות כפיים סוערות.

מרגש מכל הייתה ברכתו של מר זאיידן - אב ששכל שני בנים ובנה לזכרם אנדרטה, תוך שהוא נוטל חסות על אתר הרחיפה ומטפח אותו לזכר בניו.

גברת זאיידן ובנותיה ערכו שולחנות לכבוד האירוע, הגישו כיבוד ושתייה, ודאגו לכל מחסורנו. תודת האגודה נתונה להם מקרב לב.קרא עוד אודות תחרויות פורים באוויר בפורים באוויר 2001-2006.