אנטולי קאהן

מתוך ParaWiki
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנטולי קאהן

המצנחים ומוצרי הרחיפה של חברת עפקו הישראלית נמכרים בכל רחבי העולם.

עבור אנטולי קאהן, המקים והמנכ"ל של החברה הישראלית מהגדולות בעולם לייצור חופות ומוצרי רחיפה, "תעופה" היא חלום ילדות. ילדותו של אנטולי, ברוסיה של שנות ה-70 סבבה סביב תעופה. כבר בהיותו נער השיג עבודה בחברה לייצור מטוסים קלים.

לאחר שלא הצליח להתקבל לבית הספר לטיסה, התחיל אנטולי לייצר מודלים ממונעים של מטוסים עם חבריו ללימודי ההנדסה באוניברסיטה. הממסד לא ראה את העניין בעין יפה. אנטולי: "זו היתה ברית המועצות של שנות ה-70, הק.ג.ב. החליט שהתחביב שלי הוא בעצם מסווה לניסיוני לברוח מהארץ."

זמן לא רב לאחר מכן, קאהן, כמו מרבית יהודי רוסיה בתקופה ההיא, נאלץ לעזוב את רוסיה הסובייטית והגיע אל ישראל. כאן הוא החל לתכנן ולבנות גלשני אוויר בחברת "עגור". היה זה בשנת 1976 (כיום עגור משמשת כבית ספר לרחיפה בהנהלתו של ארנון הר לב, ממייסדי החברה, אשר גם משווק את מוצרי עפקו בארץ).

בשנת 1982, ייסד קאהן את חברת "עפקו איוויאיישן" כחברה לייצור גלשני אוויר ואולטרא-לייטים. 4 שנים לאחר ייסודה, החלה עפקו לייצר מצנחי רחיפה. היה זה בשנת 86' (כאשר רחיפת הגובה הראשונה בארץ על ידי ישראלי היתה בשנת 1987).

כיום, חברת עפקו מייצרת מצנחים, גלשני אוויר, מצנחי רחיפה ושאר אביזרי תעופה. החברה ממוקמת בקיסריה, ומעסיקה כ-70 עובדים. (טייס הניסוי בחברה, אדם וקסלר מיודענו - עליו תוכלו לקרוא בערך אדם חוצה גבולות. החברה מייצרת אלפי מצנחים, רתמות ומצנחי חירום בכל שנה - כמעט כולם מיוצאים לארצות הברית, אירופה והמזרח הרחוק. החברה היא בין החברות הבודדות בעולם המייצרות מצנחים בסדר גודל דומה, ונחשבת לאחת החברות הטובות בעולם.

לחברה 40 מודלים שונים של מצנחים, ו-13 שיאי עולם נשברו על חופות מסוג עפקו. אין יצרן נוסף בעולם שיכול להתגאות ב-13 שיאי עולם.

קאהן מתגאה בחברה, אשר "פרט למספר קטן של רכיבים אשר דורשים ייצור מיוחד ומיובאים מהמזרח, כלל מוצרי החברה מיוצרים במפעל בקיסריה, שגודלו 3200 מטרים רבועים".

עובדה מפליאה נוספת היא ציבור הלקוחות, אשר על פי סקרי החברה רובם בשנות ה-30 וה-40 לחייהם - זאת למרות הדימוי ה"צעיר" של מצנחי רחיפה וגלשני אוויר. אנטולי מסביר זאת: "תחביבים מסוג זה אינם זולים. האדם הממוצע, בשנות ה-20 לחייו בדר"כ לא יוכל להרשות לעצמו תחביב כגון זה." כמו כן, אנטולי מאמין שדווקא בגילאים אלו יכולות השיפוט הן טובות יותר, מה שעוזר לטיסה בטוחה.

למרות האמור, כל אחד ואחת בעלי בריאות טובה יכול לעוף. ואם אתם עפים עם עפקו, תדעו שאתם הולכים גם להינות מחווית הרחיפה! עבור קאהן, מדובר במימוש אולטימטיבי של חלום הילדות: כעת הוא יכול לעוף מתי שירצה...

מקורות:[עריכה]